Ile kalorii ma piwo?

Ile kalorii ma piwo?

W kaloryczności piwa zdecydowany głos ma jego odmiana, rodzaj, to z czego zostało zrobione i co dodane dla polepszenia smaku.

Średnim wynikiem dla zwykłego złotego płynu jest 43,4 kcal na 100ml.

Kaloryczność piwa zależy głównie od tego ile zawiera ono mililitrów czystego alkoholu, ponieważ to on jest najbardziej kaloryczny. Porównując podstawowe gatunki piwa dowiadujemy się, że najbardziej kaloryczny jest porter - piwo pochodzące z Anglii, mocne (osiąga do 6,5% alkoholu), o czarnej lub brunatnej barwie - w 500ml zawarte jest ok. 270kcal.

Warto nadmienić, że istnieje również taki rodzaj jak ciemne pełne, które może osiągać aż 13% alkoholu jego kaloryczność zaczyna się od 350kcal, a kończy nawet na 400kcal. Zaliczane są do najmocniejszych piw w Polsce.

Na drugiej pozycji uplasowało się tradycyjne piwo ciemne z wynikiem 230kcal na 500ml przy zawartości alkoholu nie przekraczającej 6%. Piwo to cechuje ciemniejsza barwa (czerwona, bordowa, brązowa), jest to piwo górnej fermentacji, zwykle przy produkcji zostaje użyty odmienny słód lub różne jego proporcje oraz różni się przeprowadzonym procesem filtracji (zwykle jego brakiem).

Z piw alkoholowych najmniejsza ilość kalorii posiada piwo jasne, bo zawiera ok.200kcal na 500ml przy zawartości 2- 5% alkoholu. Piwo to cechuje dolna fermentacja, klarowny lub delikatnie mętny jasny kolor.

Dla porównania piwo bezalkoholowe, które nie zawiera alkoholu lub zawiera jego bardzo niską ilość (do 0,5%) ma 135kcal na 500ml, niskokaloryczność zawdzięcza brakiem alkoholu. Dodając do piwa np. sok malinowy dodajemy niestety sporą dawkę kalorii, ponieważ 10ml soku ma aż 22kcal-10ml piwa ma tylko 4kcal.
Podsumowując, zależności od rodzaju, browaru i formy warzenia, a także wszelkich dodatkowych procesów i składników każde piwo będzie miało różną ilość kalorii. O kaloryczności piwa decyduje zawartość czystego alkoholu w trunku, im więcej tzw. procentów, tym więcej kalorii, tyczy się to nie tylko piwa, ale wszystkich napojów alkoholowych.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń produkt
jako pierwszy
Oceń produkt
jako pierwszy
Oceń produkt
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (1 opinia)